GULNAR MEDYA

Gülnar'ın İnternet Yayıncılığındaki Hür Sesi...

Üyelik Girişi
Site Haritası

Günün Ayeti

 "Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı."    

( BAKARA - 183)

Günün Sözü     

"‎Dua ve ibadet, Allah ile olmaktır. Allah ile olan kimse için ölüm de, ömür de hoştur."Hz.Mevlana. 


 

İletişim


 GÜLNAR
Veli Şenzeybek
0535 862 33 29

(Mevsim Kundura)
(324) 751 71 37

Veli Şenzeybek
0531 259 00 27

 MERSİN

Ahmet Irmak

0533 447 91 43

 KONYA

Aytekin Şenzeybek

0532 551 21 20

gulnarmedya@hotmail.com

 


Mustafa KUTAY

Mustafa KUTAY
senzeybek33@hotmail.com
Liderlik...
21/09/2010

“Liderlik; bir grup insanı belirli amaçlar etrafında toparlayabilme, bu amaçları gerçekleştirebilmek için onları harekete geçirme ve bunun için gerekli olan  bilgi ve yetenekler toplamı” olarak tanımlanırken bu fonksiyonu yerine getiren kişi de “Lider” olarak adlandırılmaktadır.

 

Lider, öncelikle güven veren kişidir. Kişisel güvenilirliği olmayan bir yapı, insanları ve toplumları belirlenen amaç etrafında toparlayamaz. Bu nedenle sağlam bir karakter etkin liderliğin vazgeçilmezlerindendir.

 

Bunun yanında lider; yön veren, yön tayin edendir. Yani lider, bu gününe değil yarını nasıl şekillendireceğine odaklanır. Lider resmin bütününü görendir ve bu bütün içerisinde liderlik yaptığı kaynakların durumunu göreceli olarak tespit eden ve o kaynakları o bütün içerisinde nasıl etkinleştireceğini tasarlayan “sosyal ve ekonomik”  bir mimardır.

 

Lider ayrıca motive eden, teşvik edendir; dayatma ile veya  sahip olduğu bazı formel güç unsurlarını kullanarak değil, toplumu ve çalışanları önemseyerek ,fikirlere saygı duyarak, onların çabalarını destekleyip yeni fikirlerin ortaya çıkmasına katkıda bulunarak, çalışanları veya toplumu ortak bir amaç etrafında toparlayabilendir.

 

Liderler,  topluma veya çalışanlarına güvenirler. Liderler soğuk kanlıdır. Kriz dönemlerinde  bile sakin olmayı ve mantıklı çözümler bulmayı başarabilmelidir. Lider risk alabilmeli, yapıcı ve nitelikli eleştirilere imkan veren ortamları sağlayabilmelidir. Ayrıca, karmaşık meseleleri bile sade bir bütünlük içinde özetleyebilmelidir.

 

Yukarıda bir kısmına değinmeye çalıştığımız liderlik  özellikleri, yöneticileri  ve onların yönettiği kurumları ve toplumları yarınlarda  liderliğe  taşıyacaktır.

 

İçinde yaşadığımız toplumsal ve ekonomik çevreyi yönetenleri “liderlik” özellikleri ile değerlendirelim lütfen. Bizi yöneten veya yönetmeye talip olanlar, “beni ve toplumu hangi liderlik özellikleri ile yarınlara taşıyabilir, bu beceri ve yeteneklere sahip mi” sorusuna ne kadar tatminkar cevap verebiliyorlar.

 

Çevremizde gelişen her türlü  ekonomik, sosyal ve siyasal gelişmeyi bu en temel soru ile değerlendirsek bile sanırım hepimiz için  en doğru sonucu yakalayabiliriz.Paylaş | | Yorum Yaz
4881 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Müreffeh Topluma Ulaşmak! - 21/09/2010
Müreffeh Topluma Ulaşmak!
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam24
Toplam Ziyaret217304
İlkelerimiz
İnternetten Haberler