GULNAR MEDYA

Gülnar'ın İnternet Yayıncılığındaki Hür Sesi...

Üyelik Girişi
Site Haritası

Günün Ayeti

 "Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı."    

( BAKARA - 183)

Günün Sözü     

"‎Dua ve ibadet, Allah ile olmaktır. Allah ile olan kimse için ölüm de, ömür de hoştur."Hz.Mevlana. 


 

İletişim


 GÜLNAR
Veli Şenzeybek
0535 862 33 29

(Mevsim Kundura)
(324) 751 71 37

Veli Şenzeybek
0531 259 00 27

 MERSİN

Ahmet Irmak

0533 447 91 43

 KONYA

Aytekin Şenzeybek

0532 551 21 20

gulnarmedya@hotmail.com

 


Ömer Serkan YILDIZ

Ömer Serkan YILDIZ
dromerserkan@mynet.com
Pandemik Grip (Domuz Gribi)...
21/09/2010

PANDEMİK GRİP(DOMUZ GRİBİ) NEDİR?

   H1N1 virüsünün neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır.  İnsanlar bu virüsle daha önce karşılaşmadıkları için hastalığa karşı bağışık değildirler. H1N1virüsünün domuzlar arasında görülen grip virüslerine çok benzediği görüldüğünden “domuz gribi” olarak adlandırılmıştır. Bu yeni virüs insan, domuz ve kuş gribi virüslerinin bir karışımıdır. Hastalığın belirtileri mevsimsel griple benzerdir. Bu iki grip ancak özel laboratuvar tetkikleri ile ayırt edilebilmektedir. Normal grip, kronik hastalığı olan yaşlılarda ağır hastalık ve ölüme yol açarken, domuz gribi virüsü ile oluşan gripte hastalananların yarısı ve ölümlerin yaklaşık beşte biri çocukluk yaş grubundadır.Domuz Gribi ilk olarak Meksika ve ABD’de görülmüş, daha sonra birçok ülkeye yayılmıştır.

HASTALIK NİÇİN BU KADAR ÖNEMLİDİR?

   İnsanlar bu hastalığa karşı bağışık olmadıkları için hastalık hızla yayılmakta olup bütün dünyada bir salgına (pandemi) yol açmıştır.  Hastalık sinüzitten ölüme kadar giden komplikasyonlara yol açabilmektedir. Süreç içinde virüsün değişime uğrayarak çok daha tehlikeli olma ihtimali de söz konusudur.

DOMUZ GRİBİ NASIL BULAŞIR?

 Domuz gribi virüsü esas olarak öksürük ve hapşırma yoluyla yayılan damlacıkların solunmasıyla insandan insana bulaşmaktadır. Ayrıca grip virüsü bulaşan bir yere dokunulduktan sonra eller, ağız, burun ya da göze götürüldüğünde de hastalık bulaşabilir. Kişilerin hastalık belirtileri devam ettiği sürece potansiyel bulaştırıcı olarak kabul edilmelidir.

HASTALANIRSAK NE YAPMALIYIZ?

   2009 yılında, domuz gribi geçiren insanların çoğunda hastalık orta şiddette seyretmiş ve mevsimsel gripte olduğu gibi ilaç tedavisi gerekmemiştir. Hastalık belirtileriniz hafif ise evde istirahat ediniz ve çevrenizdeki kişilere bulaştırmamak için onlardan uzak durunuz. Hastalık orta ya da ağır seyrediyorsa hemen sağlık kuruluşuna başvurun. Domuz gribi olduğunda komplikasyon geliştirmeye yatkın, risk grubunda olan kişiler (gebeler, kronik hastalıkları olanlar, aşırı derecede kilolu olanlar) hastalandıklarında, hastalık bulguları hafif olsa bile, sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. DOMUZ Gribinin tedavisi için doktor kontrolünde kullanılabilecek ilaçlar mevcuttur. Ancak, bu antiviral ilaçlar, doktor tarafından önerilmedikçe, reçetesiz olarak kullanılmamalıdır.

DOMUZ GRİBİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

 Pandemik A(H1N1) Gribinin belirtileri, insanlarda görülen mevsimsel grip belirtilerine benzerdir. Bunlar:

Ateş,
Öksürük,
Boğaz ağrısı,
Burun akıntısı
Yaygın vücut ağrısı,
Baş ağrısı,
Üşüme ve Yorgunluk gibi belirtileri içermektedir. Bazı vakalarda kusma ve ishal de görülebilmektedir.

DOMUZ GRİBİNDEN NASIL KORUNABİLİRİM?

   Domuz gribinden korunmak için aşı yaptırılmalıdır. Hastalığı geçirenlere aşıyı yaptırmanın herhangi bir zararı olmaz ancak ek bir yararı da bulunmamaktadır.Aşağıdaki önlemleri alarak sadece gripten değil; grip gibi solunum yoluyla bulaşan tüm hastalıklardan bulaşmayı engelleyebilirsiniz:1-Öksürme ve hapşırma sırasında ağzınızı ve burnunuzu tek kullanımlık kağıt mendil ile kapatınız. Mendili kullandıktan sonra çöp sepetine atınız. Mendil yoksa kolunuzun içine hapşırınız,2-Öksürdükten ve hapşırdıktan sonra ellerinizi bol sabun ve suyla yıkayınız. Su ve sabuna ulaşamadığınız yerlerde alkol içeren el antiseptikleri kullanabilirsiniz.3-Kirli ellerinizle ağzınıza, burnunuza ve gözlerinize dokunmayınız.4-Gribe yakalanırsanız, belirtilerin başlamasından 7 gün sonrasına ya da belirtilerinizin tamamen geçmesinden bir gün sonrasına kadar evde istirahat ediniz. Dışarı çıkmak zorunda kalırsanız tıbbi maske takınız. Hastalığı bulaştırmamak  için mümkün olduğunca çevrenizdeki kişilerden uzak durunuz.5-Bulunduğunuz mekânı sık sık havalandırınız.

AŞI NİÇİN YAPILMALI?

   Aşı, özellikle risk gruplarında ağır hastalık belirtileri ile seyredebilen ve ölüme yol açabilen domuz gribinden korunmanın en geçerli yöntemidir. Aşının koruyuculuğu yüksektir. 9 yaş üstünde tek dozun yeterli olabileceği kabul edilmektedir. Aşı 6 ay -50 yaş arsı bireylere, gebe olanlara, risk grubunda olan tüm bireylere uygulanmaktadır. Nisan 2010 tarihine kadar aşılamalara devam edilmesi planlanıyor.

DÜNYADA KAÇ ÇEŞİT AŞI VARDIR?

   Dünyada halen muhtevasına göre üç tip domuz gribi aşısı üretilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü, pandemi(salgın) sırasında aşının üretimini birkaç kat arttıracağı gerekçesiyle aşı üreticilerine adjuvanlı aşı üretmelerini tavsiye etmiştir. Adjuvanlı aşının koruyuculuk oranı daha fazladır. Kanada ve tüm Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Ülkemizde de yaygın olarak kullanılan aşı adjuvanlı aşıdır. Aşıların ruhsatlandırılması için gerekli güvenlik ve etkinlik çalışmaları, ülkemizde kullanılan domuz grip aşıları için tamamlanmış olup, diğer Avrupa ülkeleriyle eş zamanlı olarak kullanıma sunulmuştur. Çoğunluğu gelişmiş ülkeler olmak üzere, 18 ülke nüfuslarının tamamını aşılayacak şekilde üreticilerle aşı alım sözleşmeleri imzalamıştır.

AŞININ İÇİNDE BULUNAN CİVA ZARARLIMIDIR?

   Bu aşıların içerisinde bulunan cıva oranı Dünya Sağlık Örgütü’nün izin verdiği sınırlar içerisindedir. Etil cıva diğer çok dozlu aşılarda da koruyucu olarak bulunmaktadır. Etil cıva, vücutta birikmeyen ve metabolize edilerek dışarı atılan bir maddedir. Bu nedenle aşının içerisinde bulunan cıvanın şimdiye kadar herhangi bir gelişimsel ya da nörolojik bozukluğa yol açtığına ilişkin bilimsel bir kanıt bulunmamaktadır. ABD’de kullanılan aşıda da oranı farklı olmakla birlikte etil cıva mevcuttur.

AŞININ İÇİNDE DOMUZ KAYNAKLI BİR KATKI MADDESİ VARMI?

   Aşı içeriğinde domuz kaynaklı bir madde bulunmamaktadır.

AŞININ YAN ETKİLERİ VARMI? VARSA HANGİ YAN ETKİLER GÖRÜLEBİLİR?

   Hiçbir ilaç ve aşının insanlarda yan etkiye yol açmama garantisi yoktur. Aşıda ortaya çıkan istenmeyen yan etkiler genellikle hafif seyirli ve geçicidir. Nadir olarak ciddi yan etkilere de yan açmaktadır. Ancak, aşının istenmeyen yan etkileri hastalığın yol açtığı olumsuz etkilerle karşılaştırıldığında aşının yararının çok fazla olduğu görülmektedir.  Bu yan etkiler ve görülme sıklıkları (prospektüs bilgilerine göre) şunlardır:

1-Sık görülen yan etkiler (1/100-1/10): Aşı uygulanan bölgede kızarıklık, şişlik, sertlik, morarma, ağrı, vücut kırıklığı, yorgunluk, baş ağrısı, terleme, titreme, eklem ağrısı, kas ağrısı. Bu yan etkiler genellikle aşıdan sonraki birkaç günde içerisinde kendiliğinden düzelir.

2-Yaygın olmayan yan etkiler (1/1.000-1/100): Yaygın cilt reaksiyonu (ürtiker/kurdeşen dahil).

3-Nadir görülen yan etkiler(1/10.000-1/1.000): Tansiyonda düşme, şok, sinirlerin geçtiği yol boyunca ağrı, pıhtılaşma hücrelerinde azalma nedeniyle kanama.Çok nadir görülen yan etkiler (1/10.000): Vaskülit (damar iltihabı), nörit (sinir iltihabı), ensefalomiyelit (beyin-omurilik dokusu iltihabı), Guillain-Barre Sendromu.   Ülkemizde bugüne kadar yapılan sağlık çalışanlarındaki yaygın aşılama sonrasındaki erken sonuçlara göre beklenmeyen önemli bir yan etki tespit edilmemiştir. 

Hepinize Sağlıklı Günler Dilerim....

Dr. Ö. Serkan YILDIZ

Kaynak: Sağlık BakanlığıPaylaş | | Yorum Yaz
5427 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Yazar Hakkında Bilgiler... - 21/09/2010
Yazar Hakkında Bilgiler...
Reflü Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? - 21/09/2010
Reflü Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam18
Toplam Ziyaret217298
İlkelerimiz
İnternetten Haberler